
Slovensko je o krok bližšie k novému superpočítaču
Po mesiacoch aktívnej prípravy prichádza do realizačnej fázy najväčšia investícia do technológií vysokovýkonného počítania na Slovensku. Centrum spoločných činností SAV, v.v.i. obstará a sprevádzkuje superpočítač PERUN s celkovým rozpočtom 40 miliónov Eur, ktorých zdrojom je Plán obnovy a odolnosti SR. Posledným míľnikom pred začatím dodávky diela je nadobudnutie účinnosti zmluvy po kontrole verejného obstarávania ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
„Veda a výskum sú pre budúcnosť Slovenska kľúčové – bez nich nemôžeme naplno napredovať v digitálnej ére. Nové vedenie rezortu urobilo maximum, aby sme tento superpočítačový projekt vedeli realizovať. Teším sa, že bude slúžiť pre našich vedcov z celého Slovenska. Veda sa vždy opierala o exaktné fakty a dôkazy a nie konšpirácie a dezinformácie.,“ hovorí minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, Samuel Migaľ.
Systém bude umiestnený v areáli Slovenskej akadémie vied na bratislavskej Patrónke. V lokalite už prebiehajú stavebné a rekonštrukčné práce. Pred navezením a inštaláciou je potrebné zabezpečiť dostatočnú kapacitu pripojenia, ako aj vybudovať základovú dosku pre modulárne dátové centrum.
„Sprístupnenie výkonného systému umožní slovenským vedcom a vedkyniam držať krok s európskymi kolegami pri riešení komplexných problémov v rôznych odboroch – či už v prírodných vedách, technických odboroch alebo pri vývoji modelov umelej inteligencie,“ zdôraznil predseda SAV, Pavol Šajgalík.
Základnými kritériami pre hodnotenie ponúk uchádzačov boli okrem celkovej ceny aj výpočtový výkon systému a energetická efektívnosť. Kombináciou týchto kritérií docielilo Centrum spoločných činností SAV, v.v.i. nielen nákup mimoriadne výkonného systému za najnižšiu cenu, ale aj nižšie prevádzkové náklady do budúcna. V súťaži piatich uchádzačov, etablovaných dodávateľov HPC technológií, uspela spoločnosť Eviden Slovakia, s. r. o. Výpočtová časť superpočítača je postavená na proprietárnej technológii Eviden Bullsequana, systéme navrhnutom, vyvinutom a vyrábanom v Európe.
„PERUN prichádza do zabehnutého HPC centra so skúseným tímom odborníkov a my sme pripravení systém sprístupniť čo najskôr po akceptácii diela. Vzhľadom na jeho architektúru budeme našimi službami cieliť aj na používateľské skupiny pracujúce s umelou inteligenciou,“ dodáva generálna riaditeľka CSČ SAV v. v. i., Nikola Kovaničová.
Sprevádzkovaním superpočítača PERUN Slovenská republika významne posilní svoju národnú výpočtovú infraštruktúru, čo prispeje k napĺňaniu cieľov stanovených v rámci európskej digitálnej transformácie, vytvorí podmienky pre excelentný výskum, technologické inovácie a posilnenie konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva. Systém spolu s košickou časťou klastra Perun obstarávanou na Technickej univerzite v Košiciach by sa tak mal stať strategickým nástrojom pre výskum, inovácie a digitálnu suverenitu Slovenska v nasledujúcich rokoch. Slúžiť bude širšej slovenskej vedeckej komunite, ale aj organizáciám verejnej správy a podnikom.
Doplňujúce informácie:
Implementácia komplexného projektu prebieha od októbra 2023. Verejné obstarávanie malo trvanie od mája do septembra 2024. Spustenie superpočítača do ostrej prevádzky je naplánované na koniec roka 2025. Systém obsahuje 45 univerzálnych výpočtových uzlov s procesormi AMD Turin a 76 akcelerovaných výpočtových uzlov, ktoré sú vybavené tzv. superčipmi Nvidia GH200 Grace Hopper.
Spracovala: Monika Tináková, hovorkyňa, Slovenská akadémia vied